Site Overlay

GEN-Z

Čo znamená výraz GEN-Z?

Mnohým z Vás nemusíme vysvetľovať, čo znamená GEN-Z, veď do tejto generácie patríme. No pre tých, ktorí presne nechápu, nemusíte sa báť. Vysvetlíme!

Generácia Z (internetová generácia, deti nového tisícročia) je spoločný názov pre skupinu ľudí narodených od polovice 90 rokov 20. storočia do roku 2012. Generácia vyrástla na sieti World Wide Web.

Je známa životom online a v rýchlom tempe, spojeným s okamžitým zdieľaním myšlienok a poznatkov na rôzne témy, pomocou rôznych médií a produktov. Neobmedzuje ich nič, pretože stále môžu komunikovať, pretože majú so sebou telefón. Veď kto už v dnešnej dobe nie?

Pohľad na súčasnú módu ľudí

Spolu s babami sme pripravili krátky dotazník, ktorého účelom bolo zistiť, ako vnímajú ľudia dnešnú dobu. Či už v obliekaní, alebo životnom štýle. Všade vo svete sa stretávame s rôznorodými názormi na súčasnú módu predovšetkým u mladých ľudí. Vo veľkom sa rozbehla sloboda obliekania u mužov a žien. Kombinujú rôzne kúsky, nahliadajú aj do minulosti a módy tej doby. Chalani si obliekajú dievčenské kúsky, dievčatá zase naopak tie chalanské. Názory v tomto ohľade sa rozchádzajú vo veľa veciach najmä, keď sa na to pozrú staršie ročníky. Ľudia staršej generácie sú viac povedzme konzervatívny, tým pádom dnešnú módu moc neschvaľujú. V zásade s tým nemajú problém, no sami by si také veci určite neobliekli. Pri pohľade na súčasnú módu sa nám otvárajú veľké príležitosti. Kontroverzia hýbe svetom, mnohé hviezdy stavajú svoj biznis na kontroverzií. Na túto tému sa ešte spolu bližšie pozrieme neskôr…

Mladí ľudia a ich svet

Svet mladých ľudí, čiže náš, je plný otázok, chaosu, radostí, sklamaní z vecí, ktoré sa jedného dňa budú zdať ako úplne banálne. Je možno ťažké vyznať sa v našom svete. Veľa vecí je nejasných, preto možno aj strácame víziu do budúcnosti. Uzatvárame sa do seba, neriešime okolitý svet. Pohlcujú nás sociálne siete a nálady. Žijeme si takzvane vlastný svet. Tieto okolností nás ovplyvňujú aj v našom životnom štýle, obliekaní, účesoch a podobne.

„Moje právo na slobodu končí tam, kde začína sloboda druhého.“ Toto nám do dotazníka napísala jedna z opýtaných. A mala pravdu, každý by si v tomto svete mal robiť tak, ako uzná za vhodné. Môžeme sa obliekať ako chceme, žiť tak ako chceme. Pokiaľ to nemá negatívny vplyv na našej zdravie a okolie, robme si čo chceme. Iba tak sa totiž dá niečo dosiahnuť.

Aký je váš názor na súčasnú módu? (vybrali sme niektoré z odpovedí)

 • Kde by som začal, aha začal by som tým že dnešná móda je dosť divná. Ale každému sa páči niečo iné. Záleží od vkusu a prostredia kde sa človek vyskytuje. Ľudia sa nechalvajú ovplyvňovať vecami okolo seba a to sa odzrkadluje na ich obliekaní. Ja ako jednoduchý človek si potrpím maximálne na tričko a rifle a nepotrebujem na seba upozorňovať.
 • V súčasnosti sa mi móda veľmi páči. Myslím si, že je úžasné, že sa každý môže obliekať ako chce a nájsť si svoj vlastný štýl. Podľa mňa sa dnes móda nevyvíja len jedným smerom, ako to bolo kedysi, aj keď niektoré trendy sú populárnejšie ako iné, takže si každý môže vybrať to svoje v čom sa cíti komfortne a zároveň byť oblečený „moderne“.
 • Moc ma to nezaujíma, pokiaľ mi niekto netrepe do hlavy, čo mám nosiť… rôzne úlety, roztrhané veci, hlavne nohavice, majú zlý vplyv na človeka v neskoršom štádiu života (reuma a pod..) každopádne, úlety, ktoré považujem za úlety, sú naozajstnými úletmi… muži nosia legíny, alebo obliekanie sa lgbt komunity…
 • Myslím si, že každý má právo sa obliekať tak ako sám chce, nemal by si robiť výčitky kvôli nejakým ,,normám spoločnosti”, lebo je to len to, čo si ľudia myslia, že je správne a tak isto to človek môže aj zvrátiť. Niektorých móda dokonca živí, napríklad čo takí módni návrhári? Ale ak mám povedať úprimne, tak niekedy sa mi zdá už CEZ, ale aj tak stále predsa zastávam názor, nech sa ľudia obliekajú ako len chcú.
 • Ľudia, či už mladí alebo starší, si myslia, že v čase demokracie si môžu hovorit a robit čo chcu. Istým spôsobom maju pravdu ale zabúdajú, že „moje právo na slobodu končí tam, kde začina sloboda druhého“. Takže takto by to malo byť vnímané aj v mode. Celkovo si myslim že ľudia sa vedia obliekať, avšak hľadajú sa. Ľudia sa stále hľadaju a preto im na druhu stranu netreba tento „jav“ zakazovať. Ak nám tym samozrejme nezasahuju do slobody.
 • Záleži v akej sfére sa človek pohybuje. Osobne si však myslím, že sa na Slovensku móda mení veľmi pomaly. Momentálne sa mi strašne páči kombinácia širokých nohavíc s rôznymi topmi. Taktiež office oblečenie, ktoré je teraz v móde (blazer, croppnuté alebo obersized saká, kostýmove nohavice…)

Chalani a módne ťahy

Chalani nosia sukne a blúzky


V poslednej dobe začíname pozorovať na mužoch viac a viac sukne a iné “ženské” oblečenie. Konzervatívci sa chytajú za hlavy a mladá generácia ľudí obdivuje krásy módy. Niektorým ľudom musíme pripomenúť, že móda sa mení a nie vždy k lepšiemu. No my si myslíme, že je na každom jednotlivcovi, ako sa oblečie. Keď sa chlapec cíti komfortne v sukni, prečo by si ju nemohol obliekať?

Muž môže nosiť sukňu aj na základe toho, že je ušitá na základe ženskej anatómie, ale muži, ktorí sa riadia sociálnou zhodou, na to nikdy neprídu. 

Historické okienko

Po celú dobu muži nosili sukne oveľa dlhšie ako ženy. Kráľovstvo Sumer v Mezopotámii, ktorého najväčším úspechom bol vynález písma, zaznamenalo aj rôzne kategórie odevov. Rituálnym odevom pre mužov bola kožušinová sukňa priviazaná okolo pásu s názvom Kaunakes. Tiež približne od roku 2130 pred naším letopočtom počas starej egyptskej ríše nosili muži kilty.

Návrhári odevov tvrdia, že neexistujú ŽIADNE dôvody, prečo by muži nemali nosiť sukne, ale samozrejme, ak ste sexistickí, homofóbni alebo sociálny konformisti, potom sa nikam neposuniete…

Aj napriek tomu, že toto oblečenie sa začína normalizovať, ľuďom sa táto idea moc nepáči. V našom dotazníku sa ľudia rozdelili na 2 tábory. Tým čo to je jedno a tých, ktorý sukne na mužoch odcudzujú.

Make-up na chlapcoch:

Väčšinou make-up používajú ľudia z LGBTQ komunity no čo raz viac a viac make-upu pozorujeme už aj na chlapcoch, ktorí do tejto komunity nepatria.

Pýtali sme sa vás, či sa vám páčia linky na mužoch:
(1 – nepáčia, 3 – nevadí mi to, 5 – úžasné)

Muž by mal byť takisto upravený ako žena, a preto značka CHANEL prišla na trh so skvelým nápadom
MAKEUP FOR MEN!

Dievčatá a módne ťahy

Svet dievčat si každý predstavuje ako vyumelkovaný, plný make-upu, oblečenia a fashion kúskov. Je to však tak aj v dnešnej dobe? Módne ťahy dievčat sa diametrálne odlišujú od tých v minulosti. Keď sa pozrieme na súčasnú dobu vidíme dievčatá skôr oblečené ležérne, častokrát v chalanskom oblečení. Áno žena nemusí byť orientovaná na ženy aby sa obliekala ako chalan. Veď sa pozrime ako frčia napríklad teplákové súpravy, alebo oversized veci, oblečenie priateľov, košele a podobne. Myslím že aj vnímanie okolia sa mení a nikto tento smer obliekania neodsudzuje.

Rovnako je to aj pri úprave zovňajšku. Mali by sme byť stále a v každej situácií namaľované a upravené? V minulosti sa neupravené baby nemohli ani pohnúť z izby, no teraz sa zobudíš a ideš do obchodu. Ani tento old school zvyk už nikto nerieši, nech si každý robí ako uzná za vhodné.

Povedzme si však narovinu- Menej je niekedy viac. Stretávame sa aj s takzvanými “extrémami”, príliš veľa make-upu, alebo oblečenie, ktoré sa niekedy dá nazvať spodným prádlom tieto módne ťahy sú niekedy až moc prehnané. Držme sa teda radšej zlatej strednej cesty. Obliekajme sa maľujme sa ako to vyhovuje nám a nie okoliu. Pohľad na dnešný svet je predsa rôznorodý.

Čo si o tom myslíte vy, mala by byť žena upravená v každej situácií? Niektoré z odpovedí:

 • Určite to nie je pravidlo,samozrejme,je to každého slobodné rozhodnutie,čo sa mňa týka mám to tak 50/50✌️
 • To že sme ženy neznamená že musíme byt dokonalé v každej situácii. Absolútne neuznávam tento názor a ľuďom by mala stačiť prirodzená krása i keď teraz je to už priam nemožné v dnešnej spoločnosti
 • Záleží, čo sa pod pojmom upravená myslí. Podľa mňa by človek, ktorý rešpektuje sám seba, chodil von tak, aby nevyzeral úplne mŕtvo. Zároveň si však myslím, že ak niekto chce ísť von v teplákoch a tristoročnej bunde lebo sa tak cíti dobre, aj keď to nie je definícia upravenosti, je to v pohode.
 • Každá žena má svoje dni kedy sa cíti uplne ako Paris Hylton a niekedy ako keby vyšla z podsvätia.Ak sa jej páči byť neupravená a nechce sa jej nech robí čo chce.
 • Nemyslím si, že by mala byť žena vždy upravená. Ale aspoň oblečená danej situácii, pripadne ročnému obdobiu. A samozrejme nechodit vždy ako „gaľo“ a chodiť tak oblečené, že ľudia rozmýšľajú, či je to chlapec alebo dievča.
 • Vôbeeeec, nemali by sme sa cítiť, že musíme byť vždy a všade tip top upravené, ale zas netreba si ani od toho úplne odvykať, v niektorýc situáciách sa hodí, keď je žena pekne upravená 🙂 ale hlavne, nech sa cíti príjemne a nie pod tlakom
 • Sama sa osobne upravujem iba na nejaké špeciálne eventy. Jasné, že mám občas chvíľku, kedy sa chcem iba pre pocit nejako upraviť. Samozrejme, že je krajšie, keď sa žená o seba stará a dá si záležať na svojom výzore (stačí úplne jednoducho len upraviť vlasy a prípadne spraviť nejaké úpravy na tvári). Čo sa týka oblečenia, asi všetci by sme sa čudne dívali na ženu, ktorá príde v teplákoch do luxusnej reštaurácie. Osobne som toho názoru, nos si čo chceš, ale ber do úvahy aj svoje okolie/či daný event, a podľa toho sa uprav. 🙂
 • Myslím si, že každá žena je iná. Niekto sa rád nahodí, spraví si make Up a oblečie sa elegantne. A potom sú aj také, ktoré nosia oversize veci a drdol a vyzerajú v tom úžasné. Takže príde mi, že to záleží na jednotlivej žene ako sa najlepšie cíti

Fashion prešľapy

Ak ste si prešli náš dotazník, určite ste zachytili poslednú sekciu a jej význam. Je obliekanie pre niekoho výzva alebo len bežná súčasť života? Robí oblečenie človeka a jeho charakter? Názory boli teda, môžem povedať, rôznorodé.

Krátke šaty, priesvitné oblečenie či reťaze s kožou. Ľudia zastávajú názor, že to patrí medzi fashion prešľapy alebo je to súčasť práce, ktorú daná osoba robí. Príkladom je veľmi známa Lady Gaga, ktorá nás vždy vie zaskočiť novým módnym výstrelkom alebo trendom. Aj keď sa musím priznať, za celú kariéru Lady Gagy bolo veľa prešľapov, myslím si a určite sa zhodnem s názormi ľudí, čo nám pomohli vyplniť dotazník, že je to jej práca, jej charakterná črta byť výstredná, ale za tie roky prešla zmenou a určite k lepšiemu!

Čo sa týka krátkych šiat a priesvitného oblečenia je každého vec, čo má oblečené. Názor, že človek sa má obliecť tak, aby bol spokojný a cítil sa pohodlne je určite na mieste! Ľudia budú pozerať na takých ľudí a budú odcudzovať. To je realita, ktorej sa nevyhneme. Ak sa takto oblečieme na párty, do klubu alebo niekde, kde je to prípustné samozrejme, že sa tak niekto oblečenie ak má sebavedomie, no na bežné denné nosenie je to teda odvaha!

A čo je vlastne dnes trendy?

Trendy jar 2021
Trendy vlasy 2021
Trendy nechty 2021
close

Poďme spolu lietať!

Pridaj sa pod naše krídla 🦋

Neposielame spamíček! Pozri aj naše pravidlá *GDPR!

1 thought on “GEN-Z

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2022 . All Rights Reserved. Zásady ochrany osobných údajov | Catch Vogue by Catch Themes