Site Overlay

Slovensko potrebuje červenú!

Určite si v poslednej dobe zachytil množstvo letákov alebo upozornení na darovanie krvi. Slovensko v týchto časoch potrebuje ľudí, ktorí sú ochotní darovať krv. Máme jej nedostatok a to spôsobila najmä pandémia koronavírusu. Počas pandémie sa zoznam pravidelných darcov značne preriedil, čo spôsobilo obrovský problém pre nemocnice.

V dnešnom článku sa ti budem snažiť priblížiť, prečo je darovanie krvi dôležité a prečo nás doslova každý „verbuje“ na darovanie.

Prečo darovať krv?

Transplantačná jednotka krvi sa používa v medicíne pri rôznych príležitostiach: obete úrazov a vážnych dopravných nehôd, ľudia pri závažných operáciách, pacienti liečení na leukémiu, pacienti trpiaci rakovinou alebo rôzne iné závažné ochorenia krvi. Darovanie tejto „zázračnej“ tekutiny môže zachrániť množstvo ľudí a teba to nebude stáť absolútne nič (maximálne 40-60 minút osobného času)!
Na Slovensku sa ročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek, ktoré sú pre mnohých ľudí „dar nového života“.

Ďalšie plus pri darovaní krvi je samotné vyšetrenie. Pred odberom je tvoja krv dopodrobna skúmaná a tak zistíš, či si zdravý ako rybka. Z krvi sa dá vyčítať v podstate väčšina tvojho zdravotného stavu a preto je to pre teba iba prínosom.

Interval darovania krvi u mužov je každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace (u žien sa neodporúča darovanie počas alebo tesne po skončení menštruácie)

Potreba pomáhať

Krv, ktorá sa darcovi odoberá sa následne rozdeľuje na jednotlivé zložky, ktoré krv obsahuje. Mnoho ľudí to možno nevie, no sú to:

Červené krvinky sú bunky, ktoré distribuujú kyslík v krvi do celého tela, sú to teda usilovný pracovníci, ktorí pomáhajú pacientom pri operáciách a úrazoch.

Krvná plazma je tekutá zložka krvi, ktorá je určená pre pacientov s poruchami zrážania.

Krvné doštičky sú obrancovia našej krvi, ktorí zastavujú krvácanie pri rezných poraneniach a otvorených ranách, podávajú sa pacientom aj pri nádorových ochoreniach a po transplantáciách.

Ako sa pripraviť na darovanie

Na darovanie krvi musíš mať najmenej 18 rokov a minimálne 50 kíl, nesmieš užívať dlhodobo drogy a iné návykové látky. Čo sa týka zdravotného stavu, nesmieš mať poruchu zrážania krvi, nesmieš byť nosičom vírusu HIV, nemôžeš byť po prekonaní žltačky typu B a C a taktiež nemôžeš trpieť inými závažnými ochoreniami.

Ak si na základe týchto kritérií stále vhodným darcom, je potrebné zvážiť darovanie a vopred sa naň pripraviť najmä psychicky.
Čo sa týka fyzickej príprav, hlavne sa dobre najedz a napi (nie je to darovanie krvi ako pri vyšetrení, takže nalačno rozhodne nechoď), odporúča sa nejesť tučné a ťažko stráviteľné jedlá. V deň odberu vypi dostatok tekutín, čo je minimálne 500 ml (najmä čaje, čistú vodu a čisté ovocné šťavy). Na vodu nezabudni, pretože ti lekári nenájdu žilu a vylúčia ťa z darovacieho procesu.

Nemal by si minimálne 6-12 hodín pred odberom fajčiť a 24 hodín vopred určite nepi alkohol!

Je to potrebné, pretože krv sa dostáva do tela iného človeka a práve jemu to môže v budúcnosti spôsobiť viac škody ako úžitku. A preto veľmi dobre zváž, či tvoj spôsob života vyhovuje samotnému procesu darovania.

Samotný proces

Proces darovania krvi od príchodu až po odchod z nemocnice trvá maximálne 60 minút, počas ktorých vyplníš osobnostný dotazník, otestujú tvoju krv a po konzultácií zistíš, či si vhodným darcom. Nasleduje už iba samotné odobratie, pri ktorom ti zoberú 450 ml krvi, chvíľu si poležíš a môže spokojne odísť domov spolu s občerstvením a stravným lístkom.
Môžem potvrdiť, že personál je vždy ochotný a budeš sa cítiť príjemne, popri čakaní je pre teba pripravené občerstvenie.

Ak si sa na základe tohto článku rozhodol, že pôjdeš darovať krv je to veľké plus najmä pre teba a tvoje telo. Nezabúdaj, vždy vopred zváž všetky faktory a ak si vhodným darcom neváhaj a pridaj sa do tímu darcov! Zachrániš tým množstvo ľudí a teba to nebude stáť nič…

close

Poďme spolu lietať!

Pridaj sa pod naše krídla 🦋

Neposielame spamíček! Pozri aj naše pravidlá *GDPR!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2022 . All Rights Reserved. Zásady ochrany osobných údajov | Catch Vogue by Catch Themes