Site Overlay

Halloween

A už je to tu! Pre niekoho zaujímavý, pre ďalších strašidelný a temný sviatok: „Halloween“. Nájdu sa tu aj niektorí, pre ktorých tento sviatok evokuje niečo prekrásne, plné kultúrneho pôžitku, no stretneme sa s rôznymi názormi, ako napríklad: “moderný spôsob oslavovania mŕtvych”. 

Halloween je americký sviatok, ktorý sa oslavuje v Amerike v noci z 31. októbra na 1. novembra pred Sviatkom všetkých svätých. V súčasnosti ide o sviatok s podobným charakterom karnevalu, ktorý sa počas 90. rokov 20. storočia rýchlo rozšíril do Európy.

Čo vlastne znamená Halloween? 

Halloween, inak povedané: All Hallows’ Even alebo All Hallows’ Evening, čo by sme do slovenčiny preložili ako Predvečer všetkých svätých. Aj napriek tomu, že názov môže znieť katolicky, má tento sviatok má nekresťanský pôvod. 

Ako sa oslavuje Halloween?

AMERIKA

Všetci si predstavíme rozsvietené strašidelné domy, s pavučinami reprákmi so strašidelnými zvukmi a tekvičky naplnené sladkosťami pre deti ktoré chodia od domu k domu v strašidelných kostýmoch. Táto decká aktivita sa volá trick-or-treating.
ALEBO
Americké „strašidelné“ párty s rôznymi zaujímavými a nápaditými kostýmami. Každoročne sa svojími outfitmi na instagrame chvália aj svetoznámi influenceri.

Pominulé roky:

Halloween v americkom štýle však nie je ani zďaleka jediným variantom osláv často vyhladovaných, ovzduším svištiacich mŕtvych duší.

ČÍNA

FILIPÍNY

NIGÉRIA

MEXIKO

SPAŤ NA SLOVENSKO!

Pamiatka zosnulých/sviatok všetkých svätých je sviatok katolíckej cirkvi. Na dušičky sa konajú v kostoloch omše za mŕtvych. Verí sa, že mŕtvy ešte nedosiahli blaženosť alebo sú vo fáze očisťovania a prípravy prechodu z očistca do neba.

Tento rok vychádza tento sviatok na utorok 1. november 2021. 

Ako to bude tento rok vyzerať na sviatok všetkých svätých?

Minister zdravotníctva sa vyjadril na túto tému a  zatiaľ všetky informácie nasvedčujú, že sa po Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou budeme môcť pohybovať bez nijakých zvláštnych opatrení.

close

Poďme spolu lietať!

Pridaj sa pod naše krídla 🦋

Neposielame spamíček! Pozri aj naše pravidlá *GDPR!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2022 . All Rights Reserved. Zásady ochrany osobných údajov | Catch Vogue by Catch Themes